Bruggy: Benátky severu

Malé mestečko na západe Belgicka s vidieckou atmosférou – takto sa dá popísať belgické mesto Bruggy, prezývané aj Benátky severu. Spolu s kamarátmi sme pri novembrovom výlete do hlavného európskeho mesta nevynechali ani jednodňovú návštevu tohto očarujúceho mestečka. Prečítajte si, prečo sa ho oplatí navštíviť a čo všetko o ceste do Bruggy potrebujete vedieť.

Ako do Bruggy?
Ak sa práve nachádzate v Bruseli, najlepším spôsobom ako sa dostať do akéhokoľvek mesta v rámci krajiny, ale aj do zahraničia je cesta vlakom. Ešte pred tým, ako začnem písať konkrétne ceny musím uviesť, že ako študenta ma táto cesta vyšla menej a ceny sa tak môžu líšiť. Spiatočný lístok na vlak do Bruggy stojí asi 13€. Lístky sa vám neoplatí kúpiť si dopredu, nechajte sa priamo na stanici obslúžiť, môže sa vám to oplatiť. Ak cestujete s väčšou skupinou využite lístok na 10 jázd (čiže spiatočný lístok pre 5 osôb) stojí 52€, platí kamkoľvek v Belgicku a na osobu vychádza 10,40€. Vlaky chodia každých 15-25 minút, takže žiadne plánovanie dopredu nie je potrebné.

Príchod do mesta
Bruggy je stredne veľké mesto a disponuje verejnou dopravou. Počas našej návštevy sme sa však rozhodli ušetriť a ísť pešo. Týmto spôsobom ľahko spoznáte architektonické i prírodné krásy mesta a aspoň strávite čas na čerstvom vzduchu. Mesto je veľmi “bike-friendly” a všade kam sa pozriete môžete vidieť cyklistov. Ak radi bicyklujete, skúste si požičať bicykel, napríklad na vlakovej stanici.

Zo stanice sme sa pešo pobrali do centra mesta. Všade naokolo sme mohli vidieť značky, ktoré nás tam navigovali. Už prvé dojmy boli úplne iné ako v hlavnom meste. Narozdiel od Bruselu bolo Bruggy veľmi tiché a pokojné miesto. Napriek tomu, že Brusel je dvojjazyčný, prevláda v ňom francúzština a tak bolo výraznou zmenou prísť do flámskeho regiónu, kde je úradným jazykom holandčina.

Strava v Bruggách
Rovnako ako v Bruseli, aj v Bruggách je stravovanie drahé. Pokiaľ sa chcete usadiť v reštaurácii, za jedlo určite menej ako 20€ nezaplatíte. Fastfoody taktiež nie sú práve najlepším riešením, teda až na jeden. Bocca je sieť reštaurácií, ktorá servíruje cestoviny. Na výber máte niekoľko druhov cestovín, ktoré si necháte poliať omáčkou podľa výberu a taktiež si na ne môžete dať “extras”, ako je napríklad parmezán. V ponuke sú tri veľkosti v cene 4€, 5€ a 6€.

O meste
Musím povedať, že architektúra mesta je naozaj očarujúca a mesto právom dostalo pomenovanie “Benátky severu”. Mestá v Európe sú väčšinou veľmi podobné a nebolo tomu inak ani tu, no napriek tomu sme sa v Bruggách cítili inak. V meste sú väčšinou nízke budovy a veľa kanálov. Jesenné obdobie dodáva mestu ten pravý šmrnc, no nepochybujem, že v inom počasí je takisto krásne.

Myslím si, že o Bruggách netreba vedieť nič viac, než to aké krásne je, a že skutočne stojí za návštevu. Pri jeho návšteve sa nechajte unášať nohami a preskúmajte čo najviac, nebudete to ľutovať.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *