6 vecí, ktoré sa v New Yorku oplatí vidieť

Pri návšteve New Yorku ľudia väčšinou navštevujú mainstream miesta ako Sochu Slobody alebo Empire State Building. New York je rôznorodé mesto so zaujímavou históriou či architektúrou a dá sa tu nájsť omnoho viac zaujímavých vecí ako len komerčné pamiatky.

1. Max Brenner
Jednou z najlepších reštaurácií, ktorú pri výlete do New Yorku určite musíte navštíviť je Max Brenner. Reštaurácia, ktorá je zároveň aj čokoládovňou, je už viac ako 10 rokov obľúbeným miestom Newyorčanov. Veľký priestor spolu s kvalitným a chutným jedlom a dobrou hudbou dodávajú miestu neuveriteľnú atmosféru. Jedlo tu však vôbec nie je lacné a preto by si mal ktokoľvek, kto odmieta zaplatiť za horúcu čokoládu dvadsaťpäť dolárov vybrať iné miesto.

2. New York Public Library
Verejná knižnica je pre Newyorčanov skutočným pokladom. Trojposchodová budova s čitárňou na najvyššom poschodí uchováva milióny zaujímavých máp, rukopisov, fotografií a kníh, ktoré chodia čítať študenti i turisti. Okrem týchto verejnosti prístupných kníh, knižnica uchováva aj veľmi vzácne dokumenty, ako napríklad kópiu prvej vytlačenej knihy na svete – Gutenbergovej biblie, zápisky Krištofa Kolumba z jeho ciest, či prvý návrh Deklarácie nezávislosti.

3. Výhľad na Manhattan z Brooklynu
Najhustejšie osídlenou a celkovo najznámejšou časťou New Yorku je Manhattan. Mestská časť utvárajúca typicky známu siluetu mesta je takisto veľmi obľubovaná turistami. Spomínanú siluetu však pri návšteve New Yorku nesmiete nechať bez povšimnutia. Či už sa rozhodnete si zoskupenie najvyšších budov v tomto meste pozrieť cez deň, alebo v noci, určite stojí za to sa týmto krásnym výhľadom kochať práve z Brooklyn Bridge Parku, kde si takisto môžete s priateľmi sadnúť pod stromy a rozložiť si piknik.

4. 9/11 Memorial
11. september 2001 bol pre Američanov jeden z najsmutnejších dní. Svetové obchodné centrum (World Trade Center) je veľký komplex siedmych budov, z ktorých dve hlavné, prezývané „Dvojičky,“ boli v tento deň zničené teroristickým útokom. Po budovách na tomto mieste zostali iba diery v zemi tvoriace pamätník. Tieto diery lemuje mramorová stena do výšky asi jedného metra, po ktorej sú popísané mená všetkých obetí. Už samotná prehliadka pamätníka je dojímavá, no ešte väčšmi dojemné je spojiť jeho prehliadku s prehliadkou múzea venovaného práve tomuto tragickému dňu.

5. Bedford Street
Táto menej známa ulica určite stojí za návštevu. Trasa začínajúca na rohu Bedford street a Groove street vedie cez tri bloky a už na jej začiatku stojí zaujímavá budova. Túto budovu iste poznáte zo sitcomu Priatelia. Spodok tejto stavby tvorí červená, kovovo-sklenená stena, za ktorou sa nachádza kaviarnička s názvom Little Owl.

O dva bloky ďalej sa na tejto ulici (75½ Bedford street) vyskytuje najužší dom v New Yorku, široký iba 2,9 metra. V tomto úzkom dome žila v rokoch 1923-24 známa poetka Edna St. Vincent Millay, ktorá v čase svojho pobytu v tomto dome získala Pulitzerovu cenu za poéziu.

Koniec trasy, ktorú pešo prejdete za asi 15 minút, tvorí podnik s názvom Doma na rohu. Podnik pôvodne vlastnil Čech, čo sa odrazilo aj na ponuke. Môžete si tu dokonca objednať pravé české pivo. Bohužiaľ vás však nevyjde lacno.

6. Apple Store
Na záver, najväčší obchod značky Apple v New Yorku, ktorý je otvorený dvadsaťštyri hodín denne. Tento obchod nachádzajúci sa na Fifth Avenue zláka každého, či už fanúšika alebo odporcu značky Apple. Dvojposchodová sklenená budova je skutočným rajom pre milovníkov techniky. Výber je tu naozaj bohatý, od doplnkov, cez telefóny, inteligentné hodinky, či tablety, až po počítače. Môžem zaručiť, že nikto z tadiaľto neodíde s prázdnymi rukami.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *