Doprava v New Yorku

Doprava v New Yorku je naozaj komplikovaná, no zároveň veľmi dobre vymyslená. Mesto disponuje obrovským počtom typických žltých taxíkov a taktiež tu výborne funguje Uber, no najlacnejším a celkovo najefektívnejším dopravným prostriedkom je metro (subway). Je veľmi komplexné a dostanete sa ním takmer všade. Tu je niekoľko dôležitých informácií, ktoré potrebujete vedieť ak sa rozhodnete tento dopravný prostriedok využiť.

Názov stanice
V New Yorku nájdete niekoľko staníc metra s rovnakým názvom. Rozdiel medzi týmito stanicami je v ich polohe a spojoch, ktoré na tieto stanice premávajú. Jedno meno častokrát nesú dve či dokonca viac staníc. Napríklad stanice 23 St. sa nachádzajú na rovnakej úrovni Manhattanu, no každá z nich je od seba vzdialená niekoľko blokov a na každú z nich premávajú iné linky metra. Ak vystúpite na nesprávnej, je možné, že si budete musieť spraviť naozaj dlhú prechádzku.

Vstup do metra
Stanice metra majú viacero rôznych vchodov, no nie každý z nich je možné použiť pre oba smery. Každý vchod má okrem názvu stanice metra napísaný aj smer, ktorým ide, preto ešte predtým než sa bezhlavo vrhnete dnu, prečítajte si, či naozaj idete správnym smerom. Niektoré stanice neumožňujú prechod pod zemou, takže sa budete musieť vrátiť späť a opäť zaplatiť za vstup do metra.

Predajné miesta cestovných lístkov
Lístky na metro sa dajú kúpiť rôznymi spôsobmi, no najlepším a najdostupnejším spôsobom sú predajné automaty na staniciach metra. Takýto automat nájdete na každej stanici a dá sa v ňom platiť ako kartou, tak aj v hotovosti.

Cena cestovných lístkov
Ešte predtým, ako sa rozhodnete kúpiť si lístok na metro si musíte spočítať koľkokrát sa ním zveziete. Ak plánujete metro využiť iba raz, postačí vám jednorazový lístok za $3 (cca 2,65€), ktorý platí 2 hodiny od zakúpenia. Ak ste začali rátať a dostali ste sa do rozmedzia od 2 do 11 jázd, najlepším riešením bude tzv. Pay-Rer-Ride MetroCard. Táto karta stojí v závislosti od počtu jázd od $5.50 (cca 4,86€) za 2 jazdy do $30.25 (cca 26,73€) za 11 jázd plus poplatok za kartu vo výške $1 (cca 0,88€). Pokiaľ vaše výpočty dosiahli číslo 12 alebo viac, najviac sa vám oplatí kúpiť si 7-dňovú Unlimited Rides MetroCard za $33(cca 29,15€) vrátane poplatku za kartu vo výške $1. Posledná možnosť je 30-dňová karta na metro, ktorá sa oplatí iba v prípade, že ste v meste celý mesiac. Jej cena je $122 (cca 107,80€) vrátane poplatku za kartu vo výške $1.

Využitie MetroCard
Okrem metra v New Yorku funguje aj autobusová doprava, ktorú je niekedy nevyhnutné využiť ak sa chcete dostať na miesta, kam metro nevedie. To je ale v poriadku,pokiaľ máte MetroCard. Túto kartu dokážete využiť ako v metre, tak aj v lokálnych autobusoch, pričom platia úplne rovnaké podmienky. Výhodou tejto karty je aj to, že ak vám už došiel kredit, alebo vypršala platnosť časovo obmedzenej karty, viete si ju obnoviť bez poplatku $1 za novú kartu.

Mapy
Poslednou dôležitou vecou, ktorú o verejnej doprave v tomto obrovskom meste potrebujete poznať sú mapy. Pred návštevou si preštudujte najbližšie zastávky metra k miestam, ktoré chcete navštíviť a pozrite si mapu metra alebo mapy autobusov, ktoré nájdete tu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *